Kulak, insanın dış görünümünü doğrudan etkileyen, estetik değeri ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta, doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere çok değişik şekilsel bozukluklar karşımıza çıkabilir. En sık olarak rastlanan şekil bozukluğu ise kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak deformitesi, kulakların, olması gereken normal anatomik duruşundan öne doğru açık durması şeklinde görülür. Çocuğun anne karnındaki duruşu ve uyku sırasındaki yatış pozisyonu ile hiçbir ilgisi yoktur.

Otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak estetiği ameliyatı için en uygun yaş 6 dır. Okul içindeki arkadaş çevresinde çocuğun kulağı hakkındaki konuşmalar, çocuğun psikolojik gelişimini etkileyerek kendisinde bir kompleks oluşturmasına neden olabilir. Bu yüzden çocuk okula başlamadan önceki dönem kepçe kulak tedavisi için en ideal zaman olarak görülür. Bu dönemde ameliyat edilmemiş kişilerin arzu ettiği takdirde daha sonra da her yaşta kepçe kulak tedavisi mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Çocukluk çağındaki kişiler uygun donanımlı bir hastanede, genel anestezi altında, 15 yaşın üzerindeki kişiler ise lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka tarafından yapılır, kulak kıkırdaklarının olması gereken kavisli hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir ve kalıcı iç dikişler ile yeni bir şekil verilerek, kulak kepçesi arkaya doğru yaklaştırılır. Ben, kulak arka yüzündeki kesiyi kendi kendine eriyen gizli dikişler ile kapatıyorum, böylece deri üzerinde dikiş olmadığı gibi dikiş alma zahmeti ve stresi olmuyor.

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi

Ameliyat olduğunuz aynı gün evinize gidebilirsiniz. Ameliyat sonrası hafif ağrı olabilir, bu normaldir. Ağrı kesici ileçlar ile rahatlarsınız. Kulak 3 gün boyunca sargılı olarak kalır. Bandaj sargısı açıldıktan sonra duş alabilirsiniz. Ameliyatın ardından kulakta morarma ve ödem (şişlik) olabilir, bu durum 7-10 gün içinde azalarak kendi kendine kaybolur.

Ameliyat Sonrası Bakım ve Ameliyat Riskleri

İlk 3 ay boyunca ameliyat sonrası bakım önemlidir, kulağı darbelerden mutlaka korunmak gerekir. Aksi takdirde henüz kıkırdaklar kaynamadan ters bir darbe gelirse kulak eski haline tekrar döner. Bunun bir tehlikesi olmaz, ama tekrar düzeltmek için ameliyat gerekir. 3 ay sonra kıkırdaklar kaynamış hale gelir, kıkırdaklar kaynadıktan sonra darbe gelse bile artık riskli değildir, kulağın şekli bozulmaz.