Meme büyütme ameliyatı yaygın uygulanan cerrahi

prosedürlerden biridir. Eğer sizin memeniz normalden küçükse büyütme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz. Bazen kilo kaybı ya da doğum sonrası memelerin şekli bozulabilir ve boyutu azalabilir. Bazen de her iki memede çok ciddi asimetri olabilir. Bu gibi durumlarda büyütmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü bir şekil oluşturmak mümkündür.Yeni boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve memenin durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir. Örnek olgu resimleri ile hastanın beklentisi ve ameliyat sonrası görüntüsü şekillendirilmiş olunur. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkık memelere protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.

Silikon implant ile Meme Büyütmek

Göğüs büyütmek için kullanılan materyal genellikle slikon protezlerdir. Eğer memede az bir büyüme beklentisi varsa yağ enjeksiyonu ya da Ameliyatsız meme büyütme macrolane , aquafilling gibi hazır dolgu uygulamalarıda tatmin edici olabilir. Ama büyütme ameliyatlarında altın standart slikon meme protezleridir. Slikon meme protezlerinin bugüne kadar insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi saptanamamıştır. Ayrıca slikon sadece estetik meme ameliyatlarında değil, bugün göz, kbb, beyin cerrahi ameliyatlarında da yaygın şekilde kullanılan bir materyaldir. Meme protezleri gelişen teknoloji ile beraber bugün kohesiv yapıda üretilmektedir. Yani protez delinse bile slikon dışarı akmaz ve artık değiştirilmesi için miad da yok, bu protezler ömür boyu kullanılabilir sadece 2 firma ömür boyu garanti sertifikası vermektedir. Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) tarafından ABD’de kullanımına izin verilmiş olan protezleri kullanıyoruz. Bu da slikonun oldukça güvenli bir materyal olduğu hakkında bir fikir verir. Meme protezleri anatomik yani damla şeklinde ya da yuvarlak olabilir. Dış yüzeyi pürtüklü ya da şeffaf düzgün yüzeyli olabilir. İçi su ya da slikon olabilir. Hastanın meme yapısına göre protez şekli değişebilir. Ben genellikle az meme dokusuna sahip hastalarda anatomik slikon implantları tercih ederken, meme dokusu daha fazla üst pol dolgunluğu zayıf olan hastalarda genellikle yuvarlak protezleri tercih ediyorum. Her zaman dış yüzeyi pürtüklü ve slikon implantları kullanıyorum.

Estetik Meme Büyütme Ameliyatı

Büyütme ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1-2 saat sürer. Hastanede bazen yatmak gerekmez, ama genellikle ağrı kontrolü için 1 gün hastanede yatmak faydalı olabilir.

Meme büyütme ameliyatı memenin baş çevresi, meme altındaki katlantı çizgisi veya koltuk altından girilerek yapılabilir. Protez kas altı ya da kas üstü yerleştirilebilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Çoğu cerrah ya memenin başından ya da meme altı katlantı çizgisinden ve her zaman aynı plandan protezi yerleştirmeyi tercih eder. Ben nadir yapılabilen her üç tekniği de uygulamakla beraber hangi birey için hangi teknik uygunsa onu tercih etmekteyim. Tabii hastanın tercihi de ön planda değerlendiriyorum. Bütün teknikleri uygulayabiliyor olmak sonuçlarında bir o kadar tatmin edici olmasını sağlıyor diyebilirim. Eğer memede sarkma yoksa ağırlıklı olarak kasaltı planı tercih ediyorum. Eğer meme cebi var ve boşalma önplanda ise genelde dual planı tercih ediyorum. Dual planda protezin üst kımı kasaltı alt kısmı ise kas zarı altındadır. Meme bezi arkası ya da sadece kas fasyası altı planı pek kullanmıyorum. Çünkü kasaltı ya da dual planın diğer planlara göre geç dönem önemli avantajları mevcuttur. Birincisi mamografi ya da meme usg inceleme yöntemleri sırasında protez kasaltı olduğu için karışıklık yaratmaz. İkincisi protez kasaltından iterek dolgunluk verdiği için daha doğal gözükür. Üçüncüsü kasaltı protezlerde örtücü doku daha fazla olduğu için aşırı meme hareketleri olmaz ve protez elle daha az hissedilir. Dördüncüsü kapsüler konraktür oranı kasüstü protezlerde daha fazladır.

Ameliyatdan sonra ağrı basit ağrı kesicilerle ve kas gevşeticilerle kontrol edilebilir ve ağrı bir kaç gün içinde geçer. Eğer protez kas altı yerleştirilmişse o zaman bir hafta kadar hafif kas ağrıları devam edebilir. Kişi 3-5 gün sonra işine dönebilir. Profilaktik 5 gün süreyle antibiyotik kullanmak gerekir. Kullanılan dikişler eriyen dikiştir, alınması gerekmez. Birinci haftada size önerilen özel bir sütyeni kullanmanız ve ikinci haftadan sonrada size gösterilecek masajı bir ay süreyle uygulamanız önerilecektir. Kullanılan sütyen genellikle büyütme ameliyatları için özel tasarlanmıştır ve her iki memeyi birbirine yaklaştırmayı amaçlar. Önerilen masaj ise meme cebinin açık kalmasını sağlayarak meme de kapsüler kontraktür oluşmasını engeller.

Büyütme ameliyatı sonrası aslında oluşabilecek komplikasyonlar nispeten çok daha azdır. Erken dönemde meme de seroma, hematom ya da enfeksiyon oluşabilir. Ameliyat sonrası baskılı pansuman ve dren kullanılması bence bu komplikasyonları büyük oranda önler. Meme asimetrisi oluşabilecek diğer bir problemdir.

Ameliyattan hemen sonra karşılaşılabilecek en önemli problem geç dönemde protez etrafında kapsüler kontraktür oluşumudur. Bu ikincil bir operasyonu gerektirebilir. Bu durum genellikle meme bezi arkasına konulan protezlerin bir sonucudur ve % 10′a varan oranlarda görülebilir. Ben bu riski en aza indirmek için protezi ya kas altına ya da dual plana yerleştirmekteyim ve dış yüzeyi pürtüklü protezler kullanmaktayım. Bu şekilde kapsüler kontraktür dediğimiz komplikasyonu minimale indirmek mümkün olabilir.

Ameliyat Ankara’da birçok hastanede yapılmaktadır. Meme büyütme ameliyatı fiyatı farklılık gösterebilir. Slikon protez markası, hastane seçimi ve doktorun talep ettiği ücret bu farkı belirler. Deneyimli bir estetik cerrah seçimi bence fiyattan daha önemlidir.

Sonuç olarak göğüs büyütme ameliyat ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüslere kavuşmak mümkündür.