Dr. İrfan Erdem
0532 445 20 34
polaerdem@hotmail.com
@dr.irfan_erdem

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulaması işleminedir. Bu tedavide cildin yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, fenol, jesner solisyonu ve kombinasyonlarıdır. yüzeyel ve derin olarak ikiye ayırmak mümkün.

Yüzeyel peeling

Yüzeyel peeling daha çok cildin daha bakımlı, daha sağlıklı gözükmesini sağlamak amaçlı uygulanan bir yöntemdir. Yüzeyel peeling deriyi canlandırmak için asit içeren bazı solüsyonların deriye uygulanmasıdır. Amaç derinin en üst tabakası olan epidermisin kısmi olarak kaldırılıp, alttan hasarsız yeni derinin gelmesini sağlamaktır. Cildin sadece üst tabakası soyulur, iyileşme uygulanan kimyasal solüsyonun konsantrasyonuna göre değişmekle beraber fark edilmeyecek kadar hızlıdır. Kişi uygulama sonrası hemen günlük yaşantısına dönebilir. Birkaç seans gerekir. Yüzeyel peeling uygulamaları için günümüzde sıklıkla kullanılan madde alfahidroksi asitlerdir (AHA). Bunlar meyve asidi olarak bilinirler ve aslında birçok meyvede doğal olarak bulunurlar. Genellikle şeker kamışından elde edilen glikolik asit kullanılır.

Derin peeling

Derin peeling ise güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizgilerin hafifletilmesi, kalın çizgilerin inceltilmesi, akne tedavisi, akne izlerinin hafifletilmesi, cildin daha canlı ve parlak görünmesi ve ayrıca çeşitli cilt lekelerinin tedavisi için sadece uzman hekimler tarafından uygulanan bir yöntemdir. Genellikle triklosetik asit(TCA), fenol ve kombinasyonları kullanılır. Uygulama anında 5-10 dk sürecek olan hafif bir yanma hissi oluşabilir. Derin peeling’te genellikle 3-5 günde tamamlanan bir soyulma olur. Daha sonra uygulama bölgesinde zamanla normal cilt rengine dönecek olan hafif bir pembelik oluşur. Kimyasal peeling uygulandıktan sonra o bölge güneşten korunmalıdır.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling uygulamadan önce kişinin cildi muayene edilmelidir. Çünkü peelingin uygulanamayacağı durumlar da vardır. Bu nedenle hekim, hastanın vücudunda, uygulama yapılacak bölgeyi dikkatlice muayene edip karar vermesi büyük önem taşıyor. Aktif herpes enfeksiyonu (uçuk) bulunan, kötü yara iyileşmesine meyli olan(keloid ya da hipertrofik skar), radyoterapi gören, siğil bulunan kişilerde bu uygulama yapılmamalıdır.

Özetle yüzeyel peeling cildi canlandırmak, derin peeling ise deriyi canlandırmak yanında güneş lekeleri, melesma gibi hormonal lekeler, akne izleri , ince kırışıklıklar ve cilt kalışmalarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Doktor İrfan Erdem hepinize sağlıklı ve mutlu günler diler...