Dr. İrfan Erdem
0532 445 20 34
polaerdem@hotmail.com
@dr.irfan_erdem

Lazer epilasyon amaçlı Alexandirite, diod ve nd;yag lazerler ya da IPL ışık sistemleri kullanılır. IPL ışık sistemlerinin epilasyon başarısı lazer epilasyon cihazlarına göre çok daha düşüktür. 3 tip epilasyon lazerininde dalga boyu ve etkin olduğu kıl tipleri farklılık gösterebilir. Alexandirite lazer daha çok ciltte yüzeyel yerleşimli kalın kıllara etkilidir. Diod lazer ise ciltte orta alanda yerleşimli kalın kıllara etkilidir. Nd;yag lazer ise daha çok derin yerleşimli kıllara ve ince ayva tüyü gibi kıllara etkilidir. Vücutta yüz ve önkol gibi birçok bölge cildi hem yüzeyel hem de derin lokalizasyonda kıllar içerir. Bu yüzden aynı bölgedeki hem derin hem de yüzeyel tabakadaki kılları tek dalga boyuna sahip lazerler ile etkin bir şekilde tedavi etmek mümkün olmamaktadır.

Cynosure Elite MPX epilasyon cihazı hem 755 nm hem de 1064 nm lazer ışınını ayrı ayrı ya da aynı anda atabilir. Bu özellik Cynosure Elite MPX’i diğer lazer epilasyon cihazlarından çok üstün kılar. Bu lazer sistemi tek dalga boyuyla çalışan lazer sistemlerine göre daha çok kıl tipine güvenli ve etkin bir tedavi sunar. Çünkü iki dalga boyunun aynı anda atılması tek dalga boyu ile çalışan lazerlere göre çok daha iyi sonuç verir. Bu sayede hem lazer epilasyonun etkinliği artar, hem de seans sayısı azalır.

Cynosure Elite MPX epilasyon cihazı ;

 1. Uygulamada her dalga boyu için daha az doz gereksinimi,
 2. 755 nm dalga boyu kıl kökünün enerji emilimini arttırır,
 3. 1064 nm dalga boyu ile etkinlik artar, ağrı azalır.

Cynosure Elite MPX ile bölgeye uygun alex/nd yag karışım oranı ve dozları seçilerek hem derin hem yüzeyel yerleşimli hem de ayva tüyü gibi kıllar aynı anda tedavi edilebilirler. Bu cihazın diğer bir avantajıda her dalga boyu için daha az doz gereksinimi olması sebebiyle yan etki olasılığının da ortadan kalkmasıdır. Bu sayede lazer epilasyon zararları ekarte edilmiş olunur.

Koyu ten ve açık renk tüyler gibi lazer epilasyonda en zor sonuç alınabilecek durumlarda bile eski nesil klasik tek dalga boyu lazer cihazlarına göre çok başarılı tedavi sonuçları sağlar.

Avantajları ;

 • Tüm kıl tiplerine uygulanabilir.
 • Yaz ayları da dahil her mevsim uygulanabilir.
 • Hem derin hem de yüzeyel lokalizasyonlu kıllara etkilidir.
 • Vücutta tüm alanlara uygulanabilir.
 • Zimmer soğutma teknolojisi sayesinde minimal ağrı vardır.
 • Koyu ten ve ayva tüyü gibi durumlarda da etkilidir.
 • Seans sayısı diğer lazerlere göre çok daha azdır.
 • Lazer epilasyon başarısı çok daha yüksektir.
 • Her dalga boyu için az doz ihtiyacı gerekir.
 • 18 mm başlık sayesinde epilasyon süresi % 44 oranında azalır.

Kliniğimizde lazer epilasyon için; Türkiye’de ve Ankara’de tek olan Cynosure Elite MPX (Alexandirite + Nd;yag), Spectra (Nd;yag Q switched lazer) kullanılmaktadır. Lazer epilasyon birçok klinikte yapılmaktadır. Lazer epilasyon fiyatları da bu yüzden farklılık gösterebilir. Ama önemli olan lazer epilasyon fiyatı değil güvenilir ve iyi bir klinikte ehil ellerde etkin bir cihazla epilasyon uygulanmasıdır. Yoksa kıllarınız bitene kadar lazer epilasyon paketi satın aldığınız epilasyon center’larda15 seans lazer epilasyon da yaptırsanız istenmeyen tüylerinizden kurtulamazsınız.

Doktor İrfan Erdem hepinize sağlıklı ve mutlu günler diler...