Dr. İrfan Erdem
0532 445 20 34
polaerdem@hotmail.com
@dr.irfan_erdem

Meme Dikleştirme gereksimi , kadınların hemen hemen tamamında her iki meme’de eşit değildir. Fakat bu eşitsizlik çoğu zaman çok belirgin değildir ve kişiyi rahatsız etmez. Fakat bazen memelerdeki bu eşitsizlik oldukça belirgin olabilir ve kişinin psikolojisini ve estetik görüntüsünü bozabilir. Memelerden biri hiç gelişmemiş ya da küçük diğeri normal, sarkmış ya da büyük olabilir. Bu gibi durumlarda küçük olan memeye protez ile büyütme, büyük olan memeye küçültme, sarkmış olan memeye de dikleştirme prosedürü uygulanır ve her iki memede mümkün olduğunca simetri elde edilmeye çalışılır. Sonuç olarak hiçbir zaman kusursuz bir simetri elde etmek olası olmasa da, amaç mümkün olduğunca birbirine benzer göğüsler elde etmektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme asimetrisinde düzeltici cerrahinin endikasyonlarını anlamak için, hem kadın hem de erkek memesinde asimetriye sebep olan çok sayıdaki unsurun ayırntılı olarak bilinmesi gerekir.

Meme Asimetrisinin Sebepleri

Gelişimsel Sebepler

  1. Gelişimsel hipoplastik memeler
  2. Tuberous, daralmış meme deformitesi
  3. Poland sendromu
  4. Jinekomasti

İartojenik Sebepler

  1. Asimetrik meme küçültme
  2. Büyütme mamoplastisi sırasında implantın yanlış pozisyonlanması
  3. Kapsüler kontraktürün sebep olduğu durumlar
  4. Meme rekonstrüksiyonunun etkileri
  5. Meme konservasyonundan sonraki radyasyonun etkileri

Meme asimetrisi ameliyatları çok daha zordur. Çünkü iki asimetrik yapıyı farklı yöntemler kullanarak simetrik hale getirmek ve uzak dönem sonuçlarını kurgulamak sonuçları farklılaştırır. Çünkü meme protezi konulmuş bir meme uzun süre dik ve güzel görünümünü korurken, sadece meme küçültme ya da meme dikleştirme uygulanmış memelerde diğer memeye oranla estetik görünümde bozulma daha erken olabilir. Kilo değişiklikleri, hamilelik ve emzirme gibi süreçler bu bozulmayı artırabilir. Bu yüzden bu tür hastalara özellikle ikinci bir düzeltme prosedürürnün gerekebileceği ameliyat öncesi anlatılmalıdır.

Meme asimetrisi olan hastalar hem özel yaşamlarında hem de kıyafet seçiminde skıntı yaşayabilirler. Çünkü sütyen kullanımı, dekolte görüntü de estetik olmayan görünümler oluşabilir.

Doktor İrfan Erdem hepinize sağlıklı ve mutlu günler diler...